Nyári utazás kedvenceinkkel
A nyári szabadság az év egyik legszebb időszaka. Ilyenkor kipihenjük a sok stresszt és feltöltődünk az év további részére. Aki teheti, igyekszik elmenekülni a városból és néhány napot-hetet valahol máshol tölteni.
Az állattartók közül sokan gondban vannak, hiszen nem minden állat utazhat problémamentesen a gazdikkal, így meg kell oldani a kedvencek elhelyezését a nyaralás alatt. Aki teheti, természetesen kedvencével együtt indul útnak – ebben az esetben is érdemes azonban jó előre felkészülni minden, esetleg felmerülő problémára.
Az alábbi "nyaralási tanácsok" a Német Állatvédő Szövetség írása alapján készültek - persze átszabva kicsit a hazai (némileg mostohább) viszonyokra, illetve az érvényes hazai jogi szabályokra.
Melyik állat utazik szívesen?
Néhány háziállat nem szívesen ismerkedik idegen környezettel és szokásokkal; ők szívesebben maradnak a megszokott élőhelyükön. Az ilyen kedvenceket a legcélszerűbb otthon hagyni és olyan ismerősre vagy szakemberre bízni, aki megfelelően el tudja látni, míg mi távol vagyunk.
Más állatok nem csinálnak gondot a változó környezetből, hőmérsékletből, időeltolódásból; fő, hogy együtt lehessenek a gazdival.
A kutyák legszívesebben mindig a gazdival vannak, jó útitársak. Utazás előtt feltétlenül érdeklődjük meg, hogy a választott nyaralóhelyre vihetünk-e ebet.
A macska legjobban megszokott környezetében érzi magát, ezért a lehető legjobb megoldás, ha egy ismerősünk beköltözik a lakásba, vagy rendszeresen gondoskodik etetésről, vízről, simogatásról. Természetesen cicánk is utazhat velünk, ha elválaszthatatlanok vagyunk egymástól - ebben az esetben a hosszabb, egy helyen töltött nyaralást javasoljuk.
A kisállatokat (rágcsálók, vadászgörény, stb.) a legcélszerűbb felügyelet alatt otthon hagyni vagy szakemberhez adni gondozásra. A hőséget és a klímaváltozást a kisállatok nagyon rosszul viselik. Számukra az utazásnak is egészségi kockázata lehet.
A madarak nem utazhatnak, mivel a hőmérséklet- és klímaváltozás könnyen egészségügyi problémákat (pl. keringési zavarokat, hasmenést) okozhat. A madarat a legjobb egy madárbarát ismerősre bízni. A szabad repülés idegen környezetben tabu; pontosan meg kell határozni, hol repülhet a madár, vagy erre az időre a kalitkában tartani.
Otthon maradt kedvencek
Természetes, hogy mindenki gondos és hozzáértő kezekben szeretné tudni kedvencét a nyaralás alatt. Jó barátok vagy segítőkész szomszédok azonban sajnos nem mindig vannak kéznél. Ez azt jelenti, hogy időben gondoskodni kell arról, hogy megfelelő helyet találjuk állatunknak.
A menhelyeknek, állatvédő szervezeteknek az állandó teltház miatt általában nincs lehetőségük panzióztatásra, de sok nyugdíjas vállal szívesen egy kis pénzért állatfelügyeletet, etetést, sétáltatást.
A legkézenfekvőbb megoldás természetesen az állatpanzió, ahol átlagosan napi 500 - 3000 Ft közötti összegért elhelyezhetjük kedvenceinket - de csak akkor, ha oltottak, parazitamentesek és teljesen egészségesek. Bármilyen egészségügyi problémáról tájékoztatni kell a panziót, különösen akkor, ha kedvencünk "lakosztálya" nincs teljesen elszeparálva a többiekétől - nyilván mi sem örülnénk neki, ha egészséges állatunk betegen térne haza, mert megfertőzte a szomszéd lakó.
A hazai panziókban nyáron általában teltház van, ezért célszerű jó előre helyet foglalni kedvencünknek.
Hogyan találjunk panziót, gondozót?
- Kérdezzünk meg más állattartókat, állatorvosunkat vagy a helyi állatvédőket, hogy melyik panziót tartják megfelelőnek.
- A tenyésztők egy része szintén vállalja szabadság idejére a tőle származó állatok gondozását – érdeklődhetünk náluk.
- Keressük ki a hirdetési (nyomtatott és internetes) újságokból az állatokkal foglalkozó rovatokat; rendszerint itt hirdetnek azok, akik állatfelügyeletet vállalnak. Az állatorvosi rendelőkben, állateledel-boltokban is találhatunk ilyen jellegű hirdetéseket.
Mivel állatainknak nem pusztán etetésre van szüksége, hanem törődésre, szeretetre, gyengédségre is, feltétlenül olyan emberre bízzuk a gondozást, aki ezt is biztosítani tudja neki.
Feltétlenül tájékoztassuk a gondozót kedvencünk szokásairól, hóbortjairól és hagyjuk meg a szabadság alatti elérhetőségeinket (címet, telefonszámot) és állatorvosunk elérhetőségét is. Készüljünk fel minden eshetőségre, és tájékoztassuk a gondozót, mit tegyen, ha az állat balesetet szenved, rosszul lesz, netán elszökik, elvész.
Ha igazán gondosak vagyunk, köthetünk írásos szerződést is a gondozóval és kijelölhetünk egy pót-gondozót, arra az esetre, ha a gondozó valamilyen okból nem tudná ellátni feladatát. Arra az esetre, ha állatunk elszökne, elveszne, hagyjuk meg a menhelyek, gyepmesteri telepek elérhetőségét is. Az oltási könyvet is adjuk át a gondozónak, hiszen ezzel (és a megbízási szerződéssel) igazolhatja majd, hogy kié az állat és milyen oltásai vannak, ha esetleg a sintértelepről kellene elhoznia meglógott kedvencünket. Kutyánkon, macskánkon mindig legyen biléta vagy feliratos nyakörv a gazdi adataival. A gondozónak adjuk meg kutyánk mikrochip vagy/és a tetoválási számát is és hagyjunk vészhelyzet esetére elég pénzt, amiből akár egy életmentő műtétet is finanszírozni tud.
Ha panzióba vagy gondozóhoz adjuk kedvencünket, állítsunk össze neki egy úticsomagot. Az állat csomagjához mindenképpen hozzátartoznak megszokott dolgai: kedvenc tápja, táljai, póráz, nyakörv, alvótakaró ill. kosár, játék, kefe, fésű, oltási könyv. Ezenkívül egy kis ismertető az állat szokásairól, milyen gyakorisággal és mennyit eszik, a sétaútvonalakról, ápolásról, foglalkozásokról.
Milyen a jó gondozó?
Kutyák: A felelősségteljes kutyagondozó már korábban igyekszik jó kapcsolatot kialakítani a gondozandó kutyával. Természetesen a kutya megszokott tápját és étrendkiegészítőit kapja a felügyelete alatt, és biztosítja számára rendszeresen a friss vizet, az elegendő mozgást, és a szükséges játékokat, valamint a simogatást.
Macskák: A felelősségteljes macskagondozó szintén előbb megismerkedik a gondozandó macskával, hogy mindennapi látogatásainál már ismerős legyen. Mivel a macskák általában nem kedvelik a tápváltozást, mindenképpen a megszokott táphoz célszerű ragaszkodni. Fontos a rendszeres alomcsere is. A cicák nagy része szeret játszani, hízelegni, dorombolni – a gondozónak erre is tekintettel kell lenni.
Madarak: A felelősségteljes madárgondozó olyan sokat igyekszik megtudni védencéről, amennyit csak lehet. A szabadság ideje alatt igyekszik minél több időt a madárral tölteni; egyes fajok igénylik a beszélgetést is. Ez idő alatt a madár megszokott életvitelét kell folytatni.
Panziók
Figyelmesen nézz körül a választott panzióban, mielőtt elhatároznád magad. A következőket vedd figyelembe:
1. A gondozó hozzáértése (szakmai bizonyítvány)
2. Van-e rendszeres állatorvosi ellenőrzés?
3. Elegendő súlyt helyeznek-e az oltásokra? (bevesznek-e oltatlan állatot?)
4. Milyen benyomást keltenek az ott lakó állatok? (ápolt, vidám vagy félős)
5. A hely tiszta és szökésbiztos-e? Nem érhetők-e el az állatok az utcáról, nem dobálhatnak-e be nekik rosszindulatú járókelők bármi káros dolgot?
6. Mennyi ideje van a gondozónak egy-egy állatra naponta?
7. Figyelembe vesznek-e külön kívánságokat?
Utazás előtt
Ha kedvencünkkel indulunk útnak, válasszuk meg gondosan úticélunkat. A huskyk, malamutok, spiccek például remekül érzik magukat a hóban – de a túl nagy hőség ellen védelemre van szükségük. Mielőtt útnak indulunk, keressük fel állatorvosunkat és alaposan vizsgáltassuk meg kedvencünket.
Időben oltassuk be a kutyákat a megfelelő oltásokkal, melyek a parazitamentesítések időpontjával együtt legyenek az oltási könyvbe bevezetve. Ha külföldre megyünk, nemzetközi oltási igazolványt kérjünk. Néhány országban hatósági állatorvosi igazolás szükséges. Feltétlenül írassunk fel gyógyszert arra az esetre, ha kedvencünk rosszul tűri pl. az autózást.
Állítsunk össze úti patikát
Tipp: Az úti patika összeállításához mindenképpen kérd ki állatorvosod tanácsát, aki már jól ismeri a kedvencedet. Ha lehet, tájékozódj előre, hol van a nyaralóhelyen állatorvos.
A nyaralás
A nyaralóhelyen lehetőleg hasonló legyen a napirend az otthonihoz. Figyeljünk az extrém hőmérsékleti viszonyokra, a déli területeken a napsugárzásra. Reggel, amikor még nem éget a nap, kutyánkkal közös sétára indulhatunk, de délben vigyük be a házba vagy árnyékos helyre egész estig, amikor újra sétálhatunk, játszhatunk kedvencünkkel a friss levegőn. Figyeljünk a megnövekedett folyadékszükségletre. Nagy hőségben a kutyának éppúgy, mint az embernek megnő a folyadékigénye. Az utazás előtti nap adjunk már kevesebb élelmet kedvencünknek és sétáljunk vele egy jó nagyot. Az utazás előtt közvetlenül itassuk meg, de ekkor már lehetőleg ne etessük.
Úticsomag kutyáknak
Bolha- és kullancsnyakörv, bolhaspray vagy por; Szem- és fülcsepp; Kullancskiszedő és csipesz, amivel a tappancsból a toklász kihúzható; Megfelelő krém az érzékeny tappancsú ebeknek; Táp; Konzervnyitó; Etető és itatótál; Kanál; Kefe, fésű; Takaró, párna; Játék; Patika.
Az autóban legyen kéznél: Póráz, nyakörv (címmel, névvel, szabadság alatti címmel); Vizesflakon, vizestál; Szájkosár, ha előírt; Nemzetközi oltási könyv, határon szükséges okmányok; Tisztasági (kutyagumi-begyűjtő) szett v. nylon tasak papírral.
Úticsomag cicáknak
Táp; Tálak; Alom, alomlapát; Macska WC; Kefe, fésű; Kosár, játék; Bolha- és kullancsnyakörv, bolhaspray vagy por; Szem- és fülcsepp; Kullancskiszedő és csipesz; Hám és póráz, amivel kedvencünk esetleg kijöhet velünk a zöldbe.
Úticsomag madaraknak és kisállatoknak
Kitakarított ketrec vagy kalitka; Fürdőtál; Letakaró; Elegendő készlet élelemből; Kiegészítők, játékok.
Élelmezés
A kutya utazás előtt 12 órával, a macska 5 órával kapjon utoljára enni. Ezután a kutya sétáljon egy nagyot. Tele gyomorral sokat ülni a kutyának is kellemetlen. Az utazás előtt még itassuk meg kedvencünket és útközben is álljunk meg többször itatni és mozogni kicsit. A macskának csak akkor kell útközben inniuk, ha az út 5 óránál tovább tart. A nyaralás során használjuk a megszokott edényeket. A hely és klímaváltozás nem jelent tápváltozást is! A legjobb a megszokott tápot magunkkal vinni. Amennyiben az állat házi koszthoz van szokva, utazás előtt néhány héttel célszerű átszoktatni tápra. A déli országokba való utazásnál tilos a nyers hús fogyasztása a fertőzésveszély miatt. A nedves meleg levegőn a friss hús hamar romlik – a száraz táp nem. A tápok minden létfontosságú anyagot tartalmaznak és könnyen szállíthatók.
Utazás autóban
Kutyák: Kutyánkat lehetőleg a hátsó ülésen szállítsuk, zárt ablaknál, mert könnyen kötőhártyagyulladást kaphat a huzattól. A csomagtartó eszünkbe se jusson. A ki és beszállást tanítsuk meg előre, ha a kutyus nincs kocsihoz szokva. Beszállásnál először a kutya, utána az utas ül be, kiszállásnál pont fordítva. Parkoláskor semmi esetre se hagyd kutyusodat az autóban! A napon (ami vándorol – így lehet, hogy árnyékban álltál meg, de fél óra múlva már napon van a kocsi) az autó hőmérséklete rövid idő alatt magasra szökhet és akár meg is ölheti az állatot. Mivel a kutya a bőrén keresztül nem tud izzadni, a magas hőmérsékletet nehezen viseli. Még résnyire nyitott ablak esetén sem elegendő a levegő mozgása. A kocsiban hagyott kutyát sose kösd meg!
Macskák: Alig akad olyan „bársonytalpú”, amelyik egy autózás kedvéért szívesen elveszti lába alól a megszokott talajt. Csak azok a macskák utaznak viszonylag szívesen, amelyek kölyök koruktól megszokták. A macska helye utazáskor mindenképpen a macska és az utasok biztonsága érdekében a zárt szállítókosárban van, amihez már otthon hozzá kell szoktatni. A biztonság érdekében célszerű a kosarat rögzíteni is. Cicánkat se hagyjuk az autóban magára pár percnél tovább.
Madarak és kisállatok: Csak szállítókosárban vagy kalitkában szállíthatók!
Utazás repülővel
5 kg-ig a kutya és a macska kézipoggyászként felvihető a fedélzetre, viszont számuk korlátozott, ezért idejében foglaljon helyet. A nagyobb kutyák szállítóboxban a klimatizált raktérben utazhatnak. Ezt néhány kutya nagyon nehezen viseli, ezért mérlegeld, hogy megéri-e.
Szálláshelyek, üdülőhelyek, kikapcsolódás
Tengerpart, vízpart: Érdeklődj előre, hogy bevihetsz-e kutyát a strandra. Ügyelj a tisztaságra és vedd figyelembe, hogy nem mindenki szereti a kutyákat. Ha kutyád belenyalt a tengervízbe, adj neki friss vizet. Sós vízben való fürdés után fürdesd meg kedvencedet, hogy a só kimosódjon a bundájából. Vigyázat, a kutya nagyon könnyen hőgutát vagy napszúrást kap; strandon fokozott óvatosság ajánlott! A kutya lehetőleg árnyékos helyen tartózkodjon!
Hegyek: Vedd figyelembe kutyád kondícióját, és olyan helyet válassz, ahol a kutya nem tud meglógni. Ha a kutya hajlamos vadat hajtani, pórázon sétáltasd az erdőben.
Camping: Tájékozódj a feltételekről; nem minden kemping látja szívesen a négylábúakat!
Falusi turizmus: Érdeklődj a helyi sajátosságok után. A tyúkvadászokat nem biztos, hogy szívesen látják.
Szálloda: Írásban kérj visszaigazolást arról, hogy állatot is vihetsz. Minden esetben a szobában etesd kutyusodat; az étkezőben ne engedd a maradékot felfalni. Macska esetében tedd ki a „Ne zavarjanak” táblát, nehogy a személyzet által kinyitott ajtón keresztül cicád megszökjön. Nem minden biztosítás fedezi az esetleges károkat a szállodai szobában, ezért külön nézz utána, mi történik, ha kedvenced széttép pár függönyt vagy lekaparja a tapétát. Az állatokkal is látogatható szállásokról az idegenforgalmi irodákban kaphatsz felvilágosítást. Az előzetes érdeklődés sok kellemetlen meglepetéstől óvhat meg. Minél drágább és jobb egy szállás, valószínűleg annál szívesebben látják a négylábú vendéget.
(Forrás: Zöld Magazin)
|